Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, dzień, w którym świętujemy zdrowie psychiczne, zwiększamy świadomość i zmniejszamy piętno związane z zaburzeniami psychicznymi.

Objawy obniżonego nastroju i depresji występują u ok. jednej trzeciej nastolatków w Polsce. Szacuje się, że spośród nich aż jedna na sto osób doświadcza myśli samobójczych. Jak wynika z raportu WHO, depresja stanowi główny powód występowania chorób oraz niepełnosprawności u młodych osób.

Oto kilka kluczowych faktów :
1. Depresja to powszechnie występujące zaburzenie psychiczne, które dotyka osoby
w każdym wieku, ze wszystkich środowisk
i we wszystkich krajach.
2. Nieleczona, może uniemożliwiać chorym osobom pracę lub uczestniczenie w życiu rodzinnym i społecznym.
3. Depresja zwiększa ryzyko innych chorób niezakaźnych, takich jak cukrzyca i choroby układu krążenia. Ponadto, takie choroby jak cukrzyca oraz choroby układu krążenia zwiększają ryzyko depresji.
4. W najgorszym przypadku depresja może doprowadzić do samobójstwa.
5. Depresji można skutecznie zapobiegać i można ją leczyć. Leczenie na ogół obejmuje terapię wymagającą prowadzenie rozmowy lub przyjmowania leków przeciwdepresyjnych lub połączenie obu metod.

PAMIĘTAJ, ŻE ROZMOWA Z ZAUFANYMI OSOBAMI LUB SPECJALISTAMI MOŻE BYĆ PIERWSZYM KROKIEM DO WYJŚĆIA Z DEPRESJI.

TELEFON ZAUFANIA DLA DOROSŁYCH : 116-123

ANTYDEPRESYJNY TELEFON ZAUFANIA FUNDACJI ITAKA : 22-484-88-01

TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY FUNDACJI DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ : 116-111

OGÓLNOPOLSKI TELEFON DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE : 800-120-002