Światowy Dzień Recyklingu

Światowy Dzień Recyklingu powstał z myślą o edukacji w dziedzinie odzyskiwania surowców z odpadów.

Recykling to powtórne wykorzystanie odpadów, które wielu z nas uważa za zwykłe śmieci. Statystyczny Polak produkuje około 350 kg odpadów rocznie. Niestety odsetek odpadów, które poddawane są segregacji, a następnie recyklingowi jest w Polsce wciąż zbyt niski. Niesegregowane odpady nie mogą zostać ponownie przetworzone, co przekłada się na duże marnotrawstwo wody, energii i rosnące góry śmieci. Z plastikowych butelek w procesie recyklingu można wyprodukować na przykład kolejne opakowania, odzież, zabawki, dywany oraz obuwie. Niektóre materiały można poddawać recyklingowi właściwie w nieskończoność. Dotyczy to przede wszystkim metalu i szkła, które w ogóle  nie tracą swoich właściwości. Z odpadów można też produkować energię oraz nawozy naturalne. Redukcja ilości odpadów nie będzie możliwa, jeśli nie zmienimy swoich nawyków. Co można zrobić w naszym gospodarstwie domowym i w szkole, aby ograniczyć produkcję śmieci?

• Kilka porad prezentuje gazetka ścienna znajdująca się w holu szkoły:

• Oryginalne i ciekawe pomysły znajdziecie na stronie:

https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/zero-waste-na-co-dzien  - koniecznie zajrzyjcie!

• Pamiętajcie o całorocznej szkolnej akcji zbiórki plastikowych nakrętek i właściwej segregacji odpadów