Światowy Dzień Ksiażki

23 kwietnia obchodziliśmy światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Święto to zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO i ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Według badań Biblioteki Narodowej przeprowadzonych w 2023 roku tylko 7% Polaków czyta minimum siedem książek w ciągu roku. Dużo to czy mało? W świetle tych badań każdy z tych aktywnych czytelników powinien obchodzić swoje święto w tym dniu, ponieważ 49% Polaków przyznało, że przeczytali zaledwie jedną książkę.

W związku z obchodami Dnia Książki dzieci z klas I-III wraz z wychowawcami odwiedziły szkolną bibliotekę. Najpierw wszyscy w skupieniu wysłuchali informacji na temat historii i idei Międzynarodowego Święta Książki, a następnie dzieci obejrzały przygotowane z tej okazji gazetki i wystawę książek z popularnych serii dla najmłodszych czytelników-„ Czytam sobie:, „ Franklin”, „ Samochodzik Franek”  czy „ Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” oraz wiele innych. Na koniec świątecznej wizyty w bibliotece najmłodsi uczniowie naszej szkoły wypożyczyli wybrane przez siebie książki.

Aby zachęcić dzieci i młodzież do czytania i częstego sięgania po książki w dniach 24 -25 kwietnia została zorganizowana w naszej szkole akcja pod hasłem „ Zaadoptuj książkę”. Celem akcji było promowanie czytelnictwa wśród uczniów.  W tych dniach każdy uczeń mógł wymienić, a nawet zabrać jedną z wystawionych książek, polecić ciekawą książkę innym albo podzielić się z kolegami i koleżankami swoimi wrażeniami czy fascynacjami książkowymi.  Przygotowaniem akcji zajęła się Tatiana Żak i Pani Wanda Kolman. W akcję zostali zaangażowani także wychowawcy klas, którzy zachęcali uczniów do udziału w akcji. Chętni uczniowie mogli także wziąć udział w błyskawicznym konkursie czytelniczym, sprawdzającym znajomość autorów i bohaterów lektur szkolnych.

 Mamy nadzieję, że akcja zachęci uczniów do czytania, częstego odwiedzania szkolnej biblioteki  i korzystania z jej zasobów. A czytanie lektur szkolnych nie będzie koniecznością. Niech czytanie książek będzie piękną przygodą!

NA GÓRĘ