Spotkanie międzypokoleniowe z udziałem świadka wydarzeń stanu wojennego p.Anny Rakocz

Spotkanie odbyło się w naszej szkole w dniu 3 listopada okazało się żywą lekcją historii, w której uczestniczyli uczniowie klas ósmych.
Zapoznajmy się więc z historią  p.Anny Rakocz.
Pani Anna Rakocz organizowała w 1980 roku struktury związkowe NSZZ "Solidarność" w Fabryce Papieru w Częstochowie pełniąc funkcję przewodniczącej powstałej tam Komisji Zakładowej. Uczestniczyła w 8-dniowym strajku delegatów Komisji Zakładowych NSZZ "Solidarność" Regionu Częstochowskiego zorganizowanego w klubie "Ikar". Jako pracownik Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w dniu 13 grudnia 1981 roku została internowana na podstawie decyzji Komendanta Wojewódzkiego MO w Częstochowie za "Nawoływanie do strajków".
Została osadzona w Zakładzie Karnym w Lublińcu, przebywała również w Ośrodku Odosobnienia w Darłówku oraz w Ośrodku Odosobnienia w Gołdapi. Z internowania została zwolniona decyzją z dnia 6 marca 1982 roku. Ponownie została internowana w dniu 1 maja 1982 r. za złożenie wiązanki kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza w Częstochowie ozdobionych szarfą z napisem "SOLIDARNOŚĆ ŻYJE". Przebywała również w Ośrodku Odosobnienia w Bytomiu-Miechowicach do czasu uchylenia internowania w dniu 7 lipca 1982 roku. Po wyjściu na wolność  p. Anna Rakocz nie zaprzestała swojej działalności opozycyjnej  narażając swoje życie w imię słusznej sprawy- odzyskania suwerenności naszego kraju.
                                     Wyrażamy swój wielki szacunek za niezwykłą postawę p.Anny Rakocz.
NA GÓRĘ