KALENDARZ EKOLOGICZNY

                  WRZESIEŃ

     16 IX Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej

Obchody tego dnia mają na celu propagowanie działań służących ochronie warstwy ozonowej, która chroni życie na Ziemi przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym. Przypominają społeczności międzynarodowej o ciągle istniejącym zagrożeniu.

 

     16 – 22 IX Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania ekologicznych środków podróżowania: jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej, chodzenia pieszo czy do car- poolingu (zbiorowego podróżowania  i dzielenia się kosztami przejazdu).

 

     19 IX Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk

Gatunki oraz siedliska są chronione w ramach wciąż rozwijającej się sieci obszarów Natura 2000. Głównym celem funkcjonowania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Drugim jej celem jest ochrona różnorodności biologicznej.

 

     21 – 23 IX Sprzątanie Świata

Sprzątanie Świata to międzynarodowa kampania odbywającej się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.

 

     28 IX Dzień Morza

Obchody mają na celu uświadamianie społeczeństwa i rządów, jak ważna jest ochrona środowiska morskiego.

 

                   PAŹDZIERNIK

     2 X Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych

Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych ma uświadomić ludziom, że konieczne jest przestrzeganie międzynarodowych przepisów dotyczących transportu oraz uboju zwierząt – tak, aby odbywało to w sposób humanitarny i przy możliwie jak najmniejszym cierpieniu zwierząt.

 

     4 – 11 X Światowy Tydzień Zwierząt

Obchody  mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt oraz uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.

Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk.

 

                      LISTOPAD

    10 XI – DZIEŃ JEŻA

Te niezbyt duże kolczaste ssaki owadożerne często żyją w okolicy siedzib ludzkich, pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce. W rzeczywistości jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą.

 

    14 XI - DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA

Jakość powietrza przekłada się w znacznym stopniu na zdrowie ludzi i stan poszczególnych elementów środowiska przyrodniczego. Zanieczyszczenia powietrza nie są problemem lokalnym. Powietrze nie zna granic. Zanieczyszczenia wytworzone w jednym miejscu mogą przemieszczać się na bardzo dalekie odległości. W dzisiejszych czasach wszyscy odpowiadamy za stan powietrza.

 

                   GRUDZIEŃ

    5 XII - ŚWIATOWY DZIEŃ GLEB 

Gleby były zaniedbywane i zapomniane przez długi czas, większość społeczeństwa nie wiąże ich z żywnością, czystą wodą, klimatem czy bioróżnorodnością. Obchody tego dnia mają na celu zwiększanie świadomości społecznej na temat roli gleby w środowisku i w życiu człowieka.

 

                    STYCZEŃ

    23 I - DZIEŃ BEZ OPAKOWAŃ FOLIOWYCH

Jest reakcją ludzi na wciąż zwiększającą się ilość opakowań z tworzyw sztucznych wykorzystywanych na co dzień na całym świecie. Rozkład torebek foliowych, trwa od kilkudziesięciu do kilkaset lat, ich wyprodukowanie zużywa ropę naftową, a do przetworzenia trafia tylko niewielki ich procent.

 

                        LUTY

    2 II - DZIEŃ MOKRADEŁ

Mokradła to nie tylko jedna z ostatnich ostoi bioróżnorodności. To również ogromny rezerwuar wody, niezwykle istotny z punktu widzenia walki ze zmianami klimatu, powodziami i suszą. Ważny nie tylko dla całej planety, ale też dla naszych, ludzkich interesów.

 

    11 II - DZIEŃ DOKARMIANIA ZWIERZYNY LEŚNEJ

To dobra okazja, by zastanowić się jakiej pomocy możemy udzielić dziko żyjącym zwierzętom i czy taka pomoc jest im w ogóle potrzebna.

 

    15 II - ŚWIATOWY DZIEŃ WIELORYBÓW
Wieloryby i inne walenie nie tylko są niezwykłymi, bardzo inteligentnymi, społecznymi zwierzętami, ale jak każdy organizm na Ziemi spełniają ważną rolę w swoich ekosystemach, a ich wyginięcie czy choćby drastyczny spadek populacji powoduje zachwianie równowagi w przyrodzie. 

 

    17 II - ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

To okazja, by pomóc kotom wolno żyjącym i podopiecznym schronisk i przytulisk dla kotów. A tych, którzy z kotem żyją na co dzień, zachęcamy byście tego dnia szczególnie rozpieszczali swoje koty.

 

                     MARZEC

    3 III - DZIEŃ DZIKIEJ PRZYRODY

Celem tego wydarzenia jest uczczenie światowego bogactwa dzikiej fauny i flory, jak również podnoszenie świadomości na temat wartości dzikiej przyrody oraz zagrożeń powodowanych m.in. przez nielegalny handel jej okazami.

 

    17 III - ŚWIATOWY DZIEŃ MÓRZ

Ma na celu uświadomienie, że morza są wspólnym dobrem, a ochrona środowiska morskiego powinna być przedmiotem zainteresowania i odpowiedzialności nie tylko rządów, ale także całej ludzkiej społeczności.

 

    21 III - PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem. Pierwszy dzień wiosny przypada na czas równonocy wiosennej.

 

    21 III - DZIEŃ LASÓW

Święto to ustanowiono w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. 

 

    22 III -  ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

To święto ma przypominać o tym, że wielu mieszkańców naszej planety – obecnie ok. 800 milionów osób – cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. 

 

                     KWIECIEŃ

1 IV - DZIEŃ PTAKÓW 

Celem tego święta jest  zwrócenie uwagi na zagrożenia przed jakimi stoją ptaki, oraz zachęcenie ludzi do zaangażowania się w ich ochronę.

 

22 IV - DZIEŃ ZIEMI

Święto to jest wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań politycznych. Ale również, by wykonać choć jeden drobny gest, żeby nikt nie powiedział, że „znów na gadaniu się skończyło”.

 

25 IV - DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI ZAGROŻENIA HAŁASEM

Dzień ten obchodzony jest w celu propagowania wiedzy na temat powszechnej obecności hałasu w środowisku człowieka i jego szkodliwego wpływu na zdrowie oraz sposobów jego zmniejszania.

 

                         MAJ

11V - DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA

Został wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów na „Europejskim Eko-Parlamencie Młodzieży”. Celem obchodów tego dnia jest propagowanie zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska.

 

15 V - DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI

Święto ma podwójne znaczenie. Niezapominajka to przede wszystkim symbol pamięci.  Z drugiej strony niezapominajka ma nam przypominać o walorach polskiej przyrody, o jej różnorodności oraz ochronie, którą powinniśmy ją otaczać.

 

22 V - DZIEŃ RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ

Ochrona bioróżnorodności to konieczność i działalność w interesie ludzi. Na ziemską bioróżnorodność składają się miliony gatunków organizmów żyjących na naszej planecie. Każdy z nich funkcjonuje w skomplikowanej sieci powiązań. Kiedy wymiera jeden gatunek, pociąga za sobą następne. Konsekwencje czasem trudno przewidzieć, ale bywają tragiczne.

 

20 V i 8 VIII (w Polsce)- DZIEŃ PSZCZÓŁ

Wyginięcie pszczół miałoby trudne do oszacowania konsekwencje dla ludzi i środowiska przyrodniczego Ziemi. Proces ten jednak właśnie się rozpoczął. Pierwsze doniesienia o masowym wymieraniu pszczół miodnych pochodzą z 1995 roku z USA. Problem ten dotyczy już całego świata i jest ogromnym wyzwaniem, nie tylko dla pszczelarzy.

 

31 V - DZIEŃ BOCIANA

Święto jest pretekstem do popularyzacji wiedzy na temat życia bocianów oraz ich szczególnego miejsca  w polskiej kulturze i krajobrazie. Ma również zwrócić uwagę na potrzebę ich ochrony, bo mimo przyjaznego nastawienia do bocianów, człowiek stał się przyczyną całego szeregu zagrożeń. Polskie bociany stanowią 20% światowej populacji tego gatunku, a więc co piąty bocian na świecie jest Polakiem.

 

                   Źródło: https://www.ekokalendarz.pl/

 

 

NA GÓRĘ