Zajęcia o gościnności, grzeczności oraz zasady savoir-vivre’u

„Gościu siądź pod mym liściem…”- o gościnności i grzeczności słów kilka

6 marca uczniowie z Ukrainy uczestniczyli w nietypowej lekcji języka polskiego, która odbyła się tym razem nie w ławkach, a przy wspólnym stole.

Zajęcia dotyczyły gościnności i grzeczności oraz zasad savoir-vivre’u. Celem lekcji było przypomnienie podstawowych zasad kulturalnego zachowania, w tym właściwego zachowania się przy stole oraz poznanie różnych utworów literackich związanych z tym tematem. 

Jak wiadomo: „ Grzeczność wszystkim należy, lecz każdemu inna”, ale wcale nie jest „ nauką łatwą ani małą”. Ta prawda choć prosta i oczywista skłoniła uczestników do refleksji. Wspólne biesiadowanie przy stole stało się  jedynie pretekstem do omówienia ważnych zagadnień związanych z gościnnością.  Uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami i opowiadali różne  historie z życia.

Uczestnicy zajęć najpierw przypomnieli sobie podstawowe zasady kulturalnego zachowania, wysłuchali  biesiadnych fraszek Jana Kochanowskiego i poznali wiersz Jana Brzechwy, pt. „ Kwoka”, a następnie  czytali polskie i cytowali ukraińskie  przysłowia związane z gościnnością. Później wykonywali różne zadania i ćwiczenia i tak, np. odgrywali krótkie scenki związane z zachowaniem przy stole, przygotowywali podstawowe nakrycie dla gościa, opowiadali o charakterystycznych rytuałach i ceremoniach związanych z zapraszaniem i przyjmowaniem gości w domu.  Po części teoretycznej młodsi uczniowie  przystąpili do wykonywania kolorowych talerzy z papieru, na których prezentowali ulubione dania, a starsi wykonywali ćwiczenia tematycznie związane z jedzeniem oraz zachowaniem w szkolnej stołówce.

Lekcja bardzo spodobała się uczniom, którzy chętnie wykonywali kolejne zadania. I co najważniejsze dopisywał im dobry humor, a na twarzach gościł uśmiech, A jak wiadomo: „Nie znęcisz gości potrawą, lecz ujmującą postawą”. Lekcję przygotowały i poprowadziły nauczycielki” Tatiana Żak i Magdalena Wilczyńska.

Wszystko po to, żeby uczniowie czuli się pewnie i potrafili zachować się właściwie w każdym miejscu i w każdej sytuacji. Mamy nadzieję, że zdobyta w czasie zajęć wiedza i umiejętności zostaną w  pamięci uczniów na dłużej.

NA GÓRĘ