Projekt - „Pomiary kwasowości opadów atmosferycznych”

W celu sprawdzenia, jak bardzo kwaśne są deszcze w naszej okolicy, postanowiliśmy w okresie od 21 października do 15 listopada wykonywać pomiary kwasowości opadów atmosferycznych.

Przygotowując się do realizacji tego projektu na zajęciach koła ekologicznego nauczyliśmy się badać kwasowość różnych roztworów przy użyciu skali pH i papierków lakmusowych.

Przygotowaliśmy karty do zapisu obserwacji i pomiarów. Założyliśmy również nasz punkt pomiarowy. Zlokalizowaliśmy go przy ruchliwej ulicy, która przebiega w bliskim sąsiedztwie naszej szkoły. Wiedząc, że zanieczyszczenia powietrza  nie znają granic będziemy także codziennie obserwować pogodę, zwłaszcza kierunek wiatru.

Wnioski i wyniki naszych badań przedstawiamy poniżej.

 

Nie zanieczyszczony opad atmosferyczny jest nieco kwasowy z powodu zawartości kwasu węglowego (pH wody destylowanej wynosi 7). O  kwaśnych deszczach  mówimy wtedy, kiedy pH opadu wynosi poniżej 5,6. Niektórzy naukowcy za kwaśny deszcz uznają opad, którego pH jest poniżej 5,0.

Opis i wyniki obserwacji:

  1. Na drzewach rosnących w okolicy naszej szkoły zaobserwowaliśmy występowanie kilku typów porostów skorupiastych i nieliczne porosty listkowate, co może świadczyć o powietrzu średnio zanieczyszczonym.
  2. Pomiary kwasowości opadów były wykonywane w okresie od 21.10 do 21.11 (z wyłączeniem dni świątecznych). Październik i listopad były miesiącami suchymi, w związku z tym przedłużyliśmy okres prowadzenia badań - w rezultacie wykonaliśmy tylko osiem pomiarów (odpowiednia ilość zebranej deszczówki).
  3. Część pomiarów była obarczona błędem ze względu na zanieczyszczenia w postaci liści, które trafiły do zbiornika na opad.
  4. Na naszym terenie w badanym okresie przeważał wiatr południowo- zachodni.

     6. Niższą wartość pH miały opady pojawiające się po okresie bezdeszczowym, może to świadczyć o większej kumulacji tlenków siarki i azotu w powietrzu.

     7. Średnia wartość pH badanych opadów wyniosła 5,25- opady nie wykazały dużej kwasowości.

NA GÓRĘ