Warsztaty poetyckie

Poezja to sztuka poetycka i specyficzny sposób komunikowania się ze światem.

Czytanie poezji uczy nas przekraczania oczywistości, zwięzłości myśli, precyzji i dyscypliny słowa, a także  uwrażliwia i wyrabia gust czytelniczy. Ludzie piszą wiersze z różnych powodów: żeby opisywać świat zewnętrzny, wyrazić swoje uczucia albo po prostu podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami.

Pisanie wierszy ułatwia zrozumienie i poznanie samego siebie, ale nie jest to łatwe zadanie. Jednak, kiedy pozna się rodzaje i budowę wiersza, różne techniki pracy oraz  środki artystycznego wyrazu, to tworzenie staje się świetną zabawą.  Uczniowie mogli się o tym przekonać w czasie warsztatów zorganizowanych i przeprowadzonych w ramach lekcji języka polskiego przez Tatianę Żak.

Uczniowie najpierw czytali wiersze znanych poetów, a następnie poznawali podstawowe pojęcia związane z budową wiersza, różne środki poetyckie, układy rymów i techniki tworzenia utworu poetyckiego. Po części teoretycznej uczestnicy warsztatów przystąpili do zajęć praktycznych. Ćwiczyli i bawili się słowem, doskonaląc swoje umiejętności.

Najpierw pracowali z fragmentem cudzego tekstu, tworząc ”blackout poetry”. Technika ta polega na zakreślaniu wybranych słów i zaciemnianiu pozostałych, tak aby powstał nowy tekst. A następnie, korzystając ze skojarzeń i banku słówek tematycznie związanych z wiosną, tworzyli swoje wiersze.

To była niezwykła lekcja polskiego  albo początek przygody z pisaniem. Najlepsze prace zostaną opisane i wysłane na konkurs powiatowy i międzyszkolny.

NA GÓRĘ