Quiz wiedzy o Polsce i Ukrainie „Akcja –integracja”

Dnia 8 listopada 2023 roku odbył się w szkolnej bibliotece quiz wiedzy o Polsce  i Ukrainie, pod hasłem” „ Akcja- integracja”.

Konkurs został przygotowany w ramach realizowanego przez nauczycielki Tatianę Żak, Magdalenę Wilczyńską i Panią Wandę Kolman w ramach projektu integracji polsko- ukraińskiej oraz w ramach współpracy z biblioteką szkolną. Celem konkursu było zachęcenie dzieci i młodzieży do samodzielnej pracy nad pogłębianiem wiedzy  o  Polsce i Ukrainie oraz stworzenie uczniom możliwości  wzajemnego poznania siebie.

„ Sprawdzenie się” w rywalizacji z innymi, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień pozwoliło uczniom nie tylko na lepsze poznanie najważniejszych zagadnień z zakresu historii, geografii, zwyczajów i obyczajów Polski i Ukrainy, ale także umożliwiło zacieśnianie więzi. Uczniowie od samego początku aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach i współpracowali ze sobą już na etapie opracowywania pytań. W ramach dodatkowych lekcji  języka polskiego oraz w czasie zajęć w szkolnej bibliotece samodzielnie przygotowywali pytania i odpowiedzi do testu.

Konkurs rozpoczął się od wielkiego wspólnego malowania. Uczestnicy konkursu zostali poproszeni o namalowanie wizytówek, przedstawiających charakterystyczne cechy Polski i Ukrainy, a następnie odpowiadali na przygotowane pytania. W konkursie zwyciężyła drużyna z Ukrainy, która uzyskała 12 punktów. Uczniowie z Polski zdobyli 9 punktów, ale nie to, kto wygra było przecież najważniejsze. Quiz„ Akcja – integracja” był doskonałą okazją nie tylko do lepszego poznania Polski i Ukrainy, ale także do zacieśniania więzi i świetnej zabawy. Współpraca w grupach w czasie przygotowania pytań dla uczestników quizu pozwoliła uczniom sprawdzić i usystematyzować swoją wiedzę z różnych dziedzin, a sama rywalizacja uświadomiła, że chociaż pochodzimy z różnych krajów to wiele nas łączy. Uczniowie udowodnili, że można się wspólnie uczyć i bawić, a nawet rywalizować ze sobą, ale zgodnie z zasadami fair play i mieć z tego powodu wiele radości i satysfakcji.

Wszyscy uczniowie bardzo zaangażowali się w ten projekt i zadbali o to, aby wspólne spotkanie w bibliotece, zorganizowane po lekcjach upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze. Nagrodą dla wszystkich uczestników konkursu był słodki poczęstunek. Takie wspólne działania udowadniają, że prawdziwa  przyjaźń nie zna  granic, a wspólne działania integrują najbardziej.