Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2023

Podobnie, jak w ubiegłych latach w październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Tegorocznym obchodom towarzyszyło hasło – „Biblioteka szkolna: Moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.

W naszej bibliotece każdy tydzień października miał swoje hasło przewodnie i poświęcony był  wybranej grupie zbiorów. I tak:

1 tydzień – „Świat zwierząt w literaturze dla dzieci”

2 tydzień – „Wesołe książeczki na dziecięce smuteczki”

3 tydzień – „Książki detektywistyczne w zbiorach biblioteki”

4 tydzień – „Świat legend”

Uczniowie odwiedzający bibliotekę mogli obejrzeć przygotowane wystawy książek i wybrać coś dla siebie z przygotowanej oferty.

Dzieci z klas I-III razem z wychowawcami uczestniczyły też w zajęciach bibliotecznych, podczas których słuchały tekstów czytanych przez nauczyciela bibliotekarza, wykonywały do nich ilustracje, rozwiązywały rebusy, opowiadały o swoich ulubionych książkach.

Ukoronowaniem obchodów było Święto Biblioteki zorganizowane w dniach 30 i 31 października. Wszystkie klasy zawitały w tych dniach do biblioteki. Odwiedzający mogli obejrzeć wystawę prac plastycznych wykonanych przez najmłodszych do książek przeczytanych w ramach realizacji projektu „Czytam i bawię się” – kreatywne czytanie dla uczniów klas I-III.  Uczniowie ilustrowali polskie legendy oraz  lektury  „Asiunię” Joanny  Papuzińskiej i „Doktora Dolittle i jego zwierzęta” Hugha Loftinga.

Dzieci z klasy 2a wykonały portrety kota Cukierka, bohatera serii książek Waldemara Cichonia.

Spośród 60 prac wyróżnione zostały ilustracje wykonane przez Lenę Kensoń z kl. 1a, Ryana Bednarka z kl. 2a, Antoninę Wróblewską i Kirę Zubovą z kl. 3a oraz Marinę Romanik z kl. 3b. Dzieci otrzymały książeczki do kolorowania, a pozostali mali twórcy - słodkości.

Podczas świętowania miała miejsce prezentacja nowości bibliotecznych zakupionych w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Uczniowie z zainteresowaniem przeglądali wyeksponowane książki, a niektórzy rezerwowali wybrane tytuły. Chętnie też wpisywali  do przygotowanej laurki życzenia dla biblioteki.

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wpisują się w realizację zadań związanych z udziałem szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – Priorytet 3.