Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2023

28 września 2023 roku, zgodnie ze szkolną tradycją, obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Małą salę gimnastyczną wypełniły po brzegi dzieci z klas I-III, z zaciekawieniem spoglądające na przygotowaną dekorację i wystawę książek. Po przybliżeniu uczniom postaci Janiny Porazińskiej - wybitnej poetki i pisarki, autorki wielu utworów dla dzieci i patronki Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, rozpoczęło się czytanie...
Dzieci w ciszy i w skupieniu wysłuchały fragmentów książki Janiny Porazińskiej pt. „Pamiętnik Czarnego Noska”, odczytanych przez panie dyrektor Ewę Blukacz oraz Monikę Motyl –przewodniczącą Rady Rodziców i mamę ucznia z klasy III a. Następnie uczestnicy spotkania odpowiadali na pytania dotyczące bohaterów lektury,a potem kilkoro odważnych dzieci mogło przeczytać na głos fragmenty swoich ulubionych książek przyniesionych z domu. Tegoroczne spotkanie z okazji tego czytelniczego święta zakończyła zabawa muzyczno-ruchowa z wykorzystaniem tekstu wiersza „Bajka iskierki”. Jesteśmy przekonani, że dzięki takiej nauce przez zabawę każde dziecko z klas I-III będzie wiedziało, kim była Janina Porazińska. Nie myślcie jednak, że starsi uczniowie z klas IV-VIII zapomnieli o tym szkolnym, czytelniczym święcie! Podczas swoich lekcji języka polskiego, w dniu 29 września 2023 roku, czytali fragmenty powieści przygodowych Edmunda Niziurskiego.
Obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania wpisują się w realizację wymagań Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0”.